Kosode (小袖) - pierwowzór kimona
Dzisiaj chciałbym przedstawić bardzo skróconą historię kimona 🙂
Czy wiecie, że obecne kimona powstały z bielizny? Ta bielizna - kosode - była noszona pod wieloma warstwami innych szat arystokratów.
Pierwsza ilustracja postu przedstawia kilka różnych typów strojów dawnych epok i kilku różnych klas społecznych. Zacznę od przedstawienia samych nazw:
A=Karaginumo (唐衣裳) lub Jūni-hitoe (十二単)
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C5%ABni-hitoe (polski)
B=Uchigi(袿)
https://ja.wikipedia.org/wiki/%E8%A2%BF (japoński)
C=Kosode Hakama(小袖袴) (Kosode z hakamą)
https://en.wikipedia.org/wiki/Kosode (angielski)
D=Hatsuki(はつき)
https://kotobank.jp/word/%E3%81%AF%E3%81%A4%E3%81%8D-2074762 (japoński z ilustracją)
E=Yumaki(湯巻)
https://kotobank.jp/word/%E6%B9%AF%E5%B7%BB-145361 (japoński z ilustracją)
Jūni-hitoe, inaczej Karaginumo (rysunek A) było najbardziej formalnym strojem i było używane na różne ceremonie. Na co dzień była noszona mniejsza ilość szat z hakamą - był to strój uchigi (袿) (rysunek 😎. Kobiety z wyższych klas społecznych zawsze nosiły hakamy i nakładały narzutkę kinu (衣 / きぬ).
W epoce Muromachi (1336–1573) damy dworu mogły zacząć nosić prostsze stroje, jak na przykład uproszczone Uchigi (😎 bez narzutki kinu, Hatsuki (D) lub Yumaki ("Mo" (rodzaj spódnicy lub fartuszka) nakładanego na bieliznę kosode). Wtedy to też kosode (najlepiej widoczne na rysunku C na górnej części ciała), wcześniej białe, noszone pod wieloma warstwami, bliżej ciała, stały się bardziej kolorowe.
Tłumacząc to na sytuację na Zachodzie, kiedy T-shirty były noszone jako bielizna, były, cóż, po prostu białe, a teraz przede wszystkim widzi się w sklepach wzorzyste i kolorowe koszulki.
Jeszcze później, w epoce Azuchi Momoyama (1573–1603) kosode stało się najbardziej rozpowszechnionym strojem - zarówno wśród arystokratów, jak i wśród ludu. Wszyscy zaczęli na co dzień nosić te proste szaty, które stały się początkiem dzisiejszego kimona.
W tym momencie noszony wcześniej na co dzień trochę bardziej skomplikowany strój Hatsuki (D) stał się strojem formalnym - obecny długi płaszcz kimonowy uchikake (noszony np. na ceremoniach ślubnych) to właśnie jego następca.
Zapraszam do obejrzenia kilku ilustracji i zdjęć dawnych strojów i porównania tych bardziej i mniej skomplikowanych! Które się Wam bardziej podobają? 🙂
Article Link:https://susumu1234.blogspot.com/2011/11/blog-post_17.html...